а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

башпријател

мн. башпријатели
Вид збор: Именка, машки род
прв пријател
Англиски: best friend
Употреба: Архаизам
Примери:
На чардакот го пречека Стојан, башпријателот на Фросина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК