а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баштина

мн. баштини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16248
Целокупното наследство на зачуваното богатство од минатото.
Англиски: heritage
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Се собира и обогатува културната баштина на минатите генерации.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК