а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баш

Вид збор: Прилог
Ранг: 3737
1. Токму на тоа место.
Англиски: just
Примери:
Слезе в село, не прашајќи зошто се збираат, и тоа баш во неговото село.
2. Токму во тоа време, тогаш.
Англиски: exactly
Примери:
Нагази на потерата баш кога не требаше.
Баш во тој момент.
3. всушност
Англиски: in fact
Примери:
Сега баш и не ја фалат.
Тоа баш многу не ти вреди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК