а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баш

Вид збор: Честичка
Ранг: 12889
1. За истакнување на некој исказ.
Англиски: definitive Турски: baş
Примери:
Баш ми е мило што се видовме.
Баш нема да ве пуштам.
Не, напиши, баш сакам да видам.
2. За искажување различни емоции (одобрување, чудење, одбивање, негодување).
Англиски: exactly
Примери:
Е, баш да не е така!
А ни вие баш не светите.
Во главата нема да ти остане баш ништо.