а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бдение

мн. бденија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25263
1. Ноќна служба во православната црква спроти големи празници.
Албански: liturgji nate kishtare
Употреба: Црковен термин
Примери:
Клисарот повикува в црква на бдение пред Велигден.
Се разретчија некако редовите жени на бдение тргнати.
2. Чување на покојник ноќе.
Англиски: death watch Албански: ruajtje e të ndjerit natën
Примери:
Бдение крај мртовецот, ноќта спроти закопот е стар обичај.
За време на бдението, Сенатот испрати делегација да ми изрази сочувство.
3. бдеење
Англиски: watch Албански: sogjoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК