а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бебе

мн. бебиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2963
Новороденче, мало дете уште непроодено, доенче.
Англиски: baby Француски: bébé
Примери:
Доенчето на Темка беше здраво бебе.
Во рацете ќе го носам нашето бебе: знаеш ќе ти родам бебе.
Изведенки
1. бебенце ср.
мн. бебенца
хип.
2. бебуле ср.
мн. бебулиња
хип.
3. бепче ср.
мн. бепчиња
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК