а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бебиситер

мн. бебиситери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30997
Негувателка / негувател на деца за време на отсуство на родителите.
Англиски: baby-sitter
Примери:
Нашите студенти ширум Европа, а најмногу во Германија и во Грција, најчесто работат како бебиситери.
Изведенки
бебиситерка ж.
мн. бебиситерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК