а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бев

Види и: е (несв.)
беше; бевме, бевте, беа
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10
1 л. едн. минато определено време од глаголот е
Англиски: was Албански: isha
Примери:
Јас бев дојден.
Јас бев замислен.
Да бев јас во неговата кожа истото ќе го сторев.