а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бедем

мн. бедеми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9092
1. Висок, дебел ѕид, насип околу тврдина, гради др.
Англиски: wall Албански: mur
Примери:
Од височините на бедемот стражарите гледале што се случува во дворот.
На бедемот од пристаништето бранови се разбиваат со зовриена пена.
2. Заштита, одбрана од нешто.
Англиски: protection Албански: mbrojtje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Книгата е бедем од простотијата.