а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бедник

мн. бедници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12255
1. Тој што е во немаштија, сиромав.
Англиски: miserable Албански: varfanik
Примери:
Пред мене изигруваше милионер, а тој бил најобичен бедник.
2. Тој што е во неволја.
Англиски: poor fellow Албански: i mjerë
Примери:
Беше бедник по смртта на жената и на децата, најбедното суштество на светов.
3. проклетник
Англиски: cursed
Примери:
Срам да ти е, беднику!
Изведенки
бедница ж.
бедници