а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безволие

мн. безволија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 47814
Отсуство на волја.
Англиски: listlessness
Примери:
Се пожали на безволие и чудна премаленост.
Тој беше занесен со безволието што ги зафаќа луѓето кога ќе се исплашат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК