а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безволно

Вид збор: Прилог
Ранг: 9153
1. Без волја, рамнодушно, апатично.
Примери:
Одговори безволно.
Пијаниот чекореше безволно и тромо кон домот.
2. Против своја волја.
Примери:
Се бореше безволно.
По наредбата, тргна полека и безволно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК