а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безвремен

безвремениот
Вид збор: Придавка
Што не се случува во соодветно време.
Примери:
безвремена умирачка
безвремено стареење
Изведенки
1. безвремено прил.
Пример: Умре безвремено.
2. безвременост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК