а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безвучен

безвучни
Вид збор: Придавка
Ранг: 11128
1. Што е без јасен звук.
Англиски: voiceless
Примери:
Одговори со безвучен глас.
2. Што се изговара без треперење на гласните жици.
Англиски: voiceless
Употреба: Лингвистика
Примери:
Безвучните согласки пред звучните преоѓаат во звучни.
3. Безгласен, бесшумен, тивок.
Англиски: silent
Употреба: Преносно значење
Примери:
Безвучен мир.
Безвучна смеа.
Безвучни чекори.
Изведенки
1. безвучно прил.
Пример: Безвучно се движеше низ собата.
2. безвучност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи