а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безглав

безглави
Вид збор: Придавка
Ранг: 26352
1. Што е без глава, што нема глава.
Англиски: headless
Примери:
Безглава птица.
Безглава статуа.
2. збунет, избезумен, зашеметен
Англиски: panicky
Употреба: Преносно значење
Примери:
Безглаво бегство.
Изведенки
1. безглаво прил.
Пример: Безглаво дотрча дома.
2. безглавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК