а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безгласен

безгласни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7100
1. Што е без глас, без шум.
Англиски: soundless
Примери:
Безгласните волци со скокови се ближеа до трлото.
Безгласен револвер.
Безгласен ветер.
2. Што не испушта глас, што молчешкум трпи, поднесува нешто.
Англиски: soundless
Примери:
Нејзината мудрост беше во молкот, остана безгласна.
Безгласен плач.
Безгласна тажачка.
Изрази
Безгласна буква - човек без значење, човек што не го сметаат за важен.
Изведенки
безгласност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК