а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безграничен

безграничниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12961
1. Што е без граници.
Англиски: endless
Примери:
Безграничен појас.
Безгранична пустина.
Безгранично поле.
Безгранични простори.
Се синее безграничната вода.
2. преголем, огромен
Англиски: endless
Примери:
Безграничен оптимист.
Безграничен размер.
Безгранична можност.
Безгранична љубов.
Безгранично зло.
Безгранични напори.
Изведенки
1. безгранично прил.
Пример: Мајката сака безгранично.
2. безграничност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК