а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безгревен

безгревниот
Вид збор: Придавка
Што не знае за грев.
Англиски: merciless
Примери:
безгревно обвинување
безгревен убиец
Изведенки
1. безгревно прил.
Пример: Насилникот безгревно го удираше старецот.
2. безгревност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи