а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безгревник

мн. безгревници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е безгревен, бездушник.
Примери:
Безгревниците ги ограбуваа и ги палеа куќите.
Изведенки
безгревница ж.
мн. безгревници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК