а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безгрешник

мн. безгрешници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што е безгрешен, што е непорочен.
Англиски: immaculate Албански: i pamëkat
2. Тој што не прави грешки.
Англиски: flawless Албански: i pagabueshëm
Изведенки
безгрешница ж.
мн. безгрешници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи