а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безгрижен

безгрижни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7036
Што е без грижа, што е ослободен од грижи.
Англиски: careless
Примери:
Безгрижни години.
Безгрижен живот.
Безгрижна игра.
Безгрижна младост.
Изведенки
1. безгрижно прил.
Пример: Детството го помина безгрижно.
2. безгрижност ж.