а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безгробен

безгробниот
Вид збор: Придавка
Што е без гроб, што е во незнаен гроб.
Англиски: graveless
Примери:
На мајката и го дадоа синот да не остане безгробен.
Татко му е безгробен.
Најстрашна е безгробната умирачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК