а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бездарник

мн. бездарници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26162
Тој што е без дарба, без талент, што е неспособен.
Англиски: untalented person
Примери:
Бездарници има во секоја уметност.
Бадијала го јаде лебот, отсекогаш бил бездарник.
Ако таму падне пресуда дека си полтрон, климоглавец, евет ефендија, послушник, бездарник, можеш и Нобелова награда да добиеш, не ти вреди пет пари.
Изведенки
бездарница ж.
мн. бездарници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК