а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бездеен

бездејниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 35068
Што е без дејност, што е без активност.
Англиски: inactive
Примери:
Бездејниот човек се затвори во себе.
Изведенки
бездејност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи