а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безделник

мн. безделници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25314
Тој што е безделен, што безделничи, што не сака да работи поради мрзливост, што го поминува времето во денгуба.
Англиски: idler
Примери:
Селската кафеана беше полна со безделници.
Изведенки
безделница ж.
мн. безделници