а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бездна

мн. бездни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2530
1. Длабочина без дно, во која не може да се види дното, бескрајна длабочина.
Англиски: abyss Албански: greminë, humnerë
Употреба: Геологија
Примери:
За малку ќе се струполеше во бездна.
Се најде на раб од бездна.
Голема бездна.
2. пропаст, несреќа
Англиски: disaster Албански: shkatërrim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Војната отвора бездна меѓу луѓето.
Животот го однесе, во бездна, во болки.
Потонаа во бездна, ги уништи исчезнатата љубов.