а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безизлезен

безизлезниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10521
Што е без излез, без можност за успешно решение.
Англиски: hopeless
Примери:
безизлезна ситуација
безизлезна положба
безизлезни маки
Изведенки
безизлезност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК