а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безизлез

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10862
безизлезен
Англиски: hopelessness
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Ситуацијата е дојдена до драматично ниво на безизлез.
немаштија и безизлез
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК