а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безначаен

безначајниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4904
Што е без значење, без вредност.
Англиски: unimportant
Примери:
безначаен повод
безначајна работа
безначајни зборови
Водевме ситни, безначајни разговори.
Купчиња од безначајни партали.
Изведенки
1. безначајност ж.
2. безначајно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК