а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безобразник

мн. безобразници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36001
Тој што е безобразен.
Примери:
Види го ти безобразникот!
Изведенки
безобразница ж.
мн. безобразници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи