а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безотпорен

безотпорниот
Вид збор: Придавка
Што не може да даде отпор, неотпорен, неиздржлив, слаб.
Англиски: weak
Примери:
Безотпорна ситуација.
Слаби, безотпорни луѓе.
Изведенки
1. безотпорно прил.
Пример: Безотпорно се предаде на полицијата
2. безотпорност ж.