а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белевче

мн. белевчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 31898
1. белешка
Англиски: mark Албански: shënoj
Употреба: Деминутив
2. Кратка писмена порака.
Англиски: note Албански: shënim
Примери:
Оставив белевче на врата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК