а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

белешка

мн. белешки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3113
1. црта, линија
Англиски: mark Албански: vizaton
Примери:
Стави белешка под прочитаниот текст.
2. Кратко забележен факт, податок, порака и сл.
Англиски: note Албански: shënon
Примери:
Ти остави белешка на маса.
Дописот е проследен со белешка од редакцијата.
Го добив текстот со белешки од професорот.
3. Краток информативен текст, краток приказ за позначајни појави од различни области.
Англиски: note Албански: shënim
Примери:
Патеписни белешки.
Белешка за авторот.
Цепенков остави богата збирка од народни умотворби и белешки за различни страни од народниот живот.
Во белешките паѓа в очи пресиленото издигање на писателот.
Изрази
Води (фаќа) белешки - забележува на хартија, во нотес.