а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бенефит

мн. бенефити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47874
корист
Англиски: benefit Албански: benefit, përfitim
Употреба: Економија , Нестандарден збор
Примери:
Да се преземат долговите со цврсти гаранции и одреден бенефит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК