а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бензин

мн. бензини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5210
Течен, безбоен нафтен дериват што се употребува како погонско гориво.
Англиски: gasoline
Употреба: Транспорт
Примери:
Цистерни со бензин.
Ноќеска поскапе бензинот.
Автомобилот остава зад себе мирис на бензин.