а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бениген

бенигни
Вид збор: Придавка
Ранг: 29446
Што се лечи, што заздравува, не го доведува животот во опасност.
Англиски: benign
Употреба: Медицина
Примери:
бениген тумор
бенигна болест
бенигни клетки
Изведенки
бенигност ж.