а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бенка

мн. бенки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14000
1. Мало темно петко, пигментен израсток на кожата на човекот во големина на зрно леќа.
Англиски: spot Албански: njollë
Употреба: Медицина
Примери:
Бенката под окото придонесуваше за убавината на нејзиното лице.
2. дамка
Англиски: spot Албански: njollë
Примери:
Од летното сонце му се појавија многу бенки на грбот.
3. Овца со црни петна по главата.
Албански: dele
Употреба: Зоологија