а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бенкичав

бенкичавиот
Вид збор: Придавка
1. Што е со бенки, што има бенки по кожата.
Англиски: spotted
Примери:
Се штрекна кога го виде бенкичавото лице.
2. пегав
Англиски: spotted
Примери:
Патуваше со едно мало, бенкичаво девојченце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК