а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бенкичка

мн. бенкички
Вид збор: Именка, женски род
Горен дел од бебешка облека (обично памучен), што е во директен допир со кожата.
Англиски: undershirt
Примери:
На бебето му облеков бела бенкичка.
Изведенки
бенкиче ср.
мн. бенкичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК