а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

берач

мн. берачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26162
Тој што бере, што собира плодови и сл.
Англиски: fruit picker
Употреба: Земјоделство
Примери:
Многу берачи по лозјата.
Изведенки
1. берачка ж.
мн. берачки
2. берачки прид.
берачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК