а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бербати

бербатат; бербатиме
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 51081
Прави да биде валкан, нечист.
Англиски: pollute
Употреба: Архаизам
Примери:
Треба да престанеме на сите страни да се бербатиме.
Изведенки
бербатење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК