а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

берба

мн. берби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16326
1. Берење, собирање плодови, тутун, дрва и сл.
Англиски: harvest Албански: vjelje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Оваа година имаше берба на шипинки во селото.
Време е за берба на јаболката.
Годинава дождовите ја попречија бербата на доматите.
2. Времето кога се берат плодови.
Англиски: crop Албански: korrje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Помина бербата.
По лозјата се наоѓаше некој грозд што дозреал по завршената берба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК