а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бербер

мн. бербери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8824
Лице што се занимава со бричење и потстрижување на лица од машки пол.
Англиски: hairdresser Турски: berber
Примери:
Најстариот син беше бербер по занает.
Си бил на бербер.
Таму имаше одлични бербери, кројачи и чевлари.
Болнички бербер.
Изведенки
1. берберче ср.
мн. берберчиња
дем.
2. берберски прид.
берберскиот
Пример: берберски брич, берберска машинка, берберски ножици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК