а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бериќет

(едн.) бериќетот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8057
род, плод, благодат
Англиски: abundance Турски: bereket
Употреба: Разговорно
Примери:
Ако не фати суша и град, ќе има бериќет.
Земјата раѓаше бериќет.
Селаните го собраа бериќетот од нивите.
Изведенки
бериќетче ср.
бериќетчето
дем.
Пример: Пушти, боже, поли до земјата, да покриеш поле широко, да дочуваш бериќетчето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи