а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бескорисен

бескорисниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14224
Од кој нема корист, што не придонесува.
Англиски: useless
Примери:
Немоќен е и бескорисен.
бескорисен труд
На патот плачливи, бескорисни деца што постојано бараат некој да се грижи за нив.
Алпинизмот му изгледаше како бескорисен напор.
Изведенки
1. бескорисно прил.
Пример: Бескорисно е да очајуваш.
2. бескорисност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК