а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесплатен

бесплатниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11390
Што не се плаќа, што се користи без плаќање.
Англиски: free
Примери:
бесплатен билет
бесплатна настава
бесплатно возење
Изрази
Бесплатна работна рака - работа без пари.
Изведенки
1. бесплатно прил.
Пример: Свири бесплатно.
2. бесплатност ж.