а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесплоден

бесплодниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29347
1. Што е без плод, неплоден.
Англиски: fruitless, infertile
Примери:
бесплодно растение
бесплодна земја
бесплодна жена
2. некорисен, бесцелен
Англиски: useless
Употреба: Преносно значење
Примери:
бесплоден ум
бесплодна расправа
бесплодни размислувања
Изведенки
бесплодност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК