а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беспределен

беспределниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26784
Што е бескраен.
Англиски: unlimited
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Беспределен спокој.
Беспределна тишина.
Изведенки
1. беспределно прил.
Пример: Се простира беспределно.
2. беспределност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК