а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бесрамник

мн. бесрамници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што нема срам.
Англиски: indecent man
Примери:
Бесрамник ниеден.
Изведенки
1. бесрамница ж.
мн. бесрамници
2. бесрамничка ж.
мн. бесрамнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи