а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бессемен

бессемениот
Вид збор: Придавка
Што нема, што не дава семе.
Англиски: seedless Албански: i pafarë
Употреба: Ботаника
Примери:
бессемена сорта
бессемено растение
Изведенки
бессеменост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК